Wyjazd do miejscowości Mniszek i Górna Grupa

W czasie okupacji hitlerowcy wymordowali w okolicach Mniszka w dołach pożwirowych około 10 tysięcy osób spośród ludności polskiej i żydowskiej z byłych powiatów: świeckiego, grudziądzkiego, chełmińskiego, bydgoskiego i starogardzkiego. Największa fala egzekucji miała miejsce od października 1939 r. do wiosny 1940 r. Jednymi z pierwszych ofiar byli pacjenci Szpitala Psychiatrycznego w Świeciu. Wśród nich był także ówczesny dyrektor szpitala dr Józef Bednarz, który wybrał śmierć wraz ze swoimi podopiecznymi.

W dniu dzisiejszym pacjenci i personel Naszego Szpitala wraz z dyrektorem Panem Dariuszem Rutkowskim uczcili pamięć pomordowanych zapalając liczne znicze przy głazach upamiętniających ofiary tego mordu. Dzięki inicjatywie Księdza Romana Zielińskiego znicze przekazane zostały przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie. Stowarzyszenie „Nasze Życie” umożliwiło przejazd Naszym pacjentom do miejsca pamięci.

Uroczystość zapalenia zniczy uświetnił Pan Michał Goliński, który przedstawił zebranym historię tego miejsca na tle akcji „T4” mającej na celu masową zagładę osób chorych psychicznie.

Pacjenci również złożyli hołd ofiarom tragicznego pożaru przy pomniku upamiętniającym ofiary tragicznego pożaru zamiejscowego oddziału Szpitala w Górnej Grupie – dziś Dom Misyjny św. Józefa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjeć z wydarzenia.