10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom”.

W 2019 r. obchody święta są poświęcone samobójstwom. Przewodniczący World Federation for Mental Health (WFMH) Dr. Alberto Trimboli podkreśla, że samobójstwu można zapobiec i go uniknąć, dlatego wszystkie nasze działania, także w zakresie prawnych rozwiązań powinny koncentrować się na zapobieganiu samobójstwom.

 

Przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organisation) dr. Devora Kestel w swoim wystąpieniu z okazji tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypominała, że co 40 sekund ktoś traci swoje życie z powodu samobójstwa. Oznacza to, że rocznie 800 000 ludzi na całym świecie skutecznie odbiera sobie życie.

Obecnie samobójstwa są drugim powodem śmierci młodych osób pomiędzy 15 a 29 rokiem życia na całym świecie.

Obchody tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego oprócz zapobiegania samobójstwom podkreślają rolę promocji zdrowia psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:
• dbania o zdrowie psychiczne,
• przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne,
• potrzebę zmian w regulacjach prawnych,
• potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom,
• promocję zdrowia psychicznego.

Człowiek w dobrostanie psychicznym dużo łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami, z ograniczeniami zewnętrznymi i ma większą motywację do samorozwoju.

WHO szacuje, że co czwarta osoba doświadczy problemów ze zdrowiem psychicznym i połowa z nich pojawi się przed okresem adolescencji. Promocja zdrowia psychicznego powinna być kierowana do dorosłych, młodzieży i dzieci.


Jeśli potrzebujesz pomocy, czujesz że sobie nie radzisz w codziennym życiu, nie chce ci się żyć, jesteś przygnębiony, smutny, nie lubisz wychodzić z domu – zgłoś się do Naszej Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych oraz Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.